4 skuteczne metody zarządzania czasem

Zarządzanie czasem to nie tylko planowanie i ustalanie konkretnych godzin. To przede wszystkim zarządzanie sobą w stale płynącym czasie. To coś, co pozwoli Ci realizować Twoje cele i marzenia. Jeśli sztukę zarządzania czasem opanujesz do perfekcji, będziesz mógł osiągać więcej niż możesz sobie wyobrazić. Wypróbuj sprawdzone porady i pozwól im zaprzyjaźnić się z Tobą na dłużej.

Najskuteczniejsze 4 metody zarządzania czasem

  1. Pójdź najefektywniejszą drogą

Wykorzystaj swój spryt i zaradność. Żeby Twoja praca miała zadowalający efekt, wcale nie musisz poświęcić jej mnóstwo czasu. Zgodnie z zasadą Pareto, czyli zasadą 20/80 zaledwie nieznaczna część Twojej pracy odpowiada za wynik i korzyści jakie osiągasz. Przemyśl jakie działania nie są efektywne i zrezygnuj z nich. Zamiast tego skup się na tych, które przynoszą korzyści. Stracisz zapewne niewiele albo nic, a zyskasz mnóstwo wolnego czasu.

  1. Zrób to teraz!

Nie czekaj na „najlepszy moment” aby wykonać zadanie albo podjąć decyzję, bo zwykle taki moment nie nadchodzi. Ewentualnie okaże się on „ostatnią chwilą”, która skończy się albo niepotrzebnym stresem związanym z brakiem czasu albo pobieżnym wykonaniem zadania.

Problemem jest tu przede wszystkim brak motywacji, którą dobrze wywołuje zbliżający się deadline. Warto jednak skupić się nie na myśli o konkretnym, niechcianym zadania, lecz na tym, co będzie sprzyjać jego wykonaniu. Zamiast myśleć o tym, że znowu musimy odrobić pracę domową, przygotujmy sobie miejsce pracy i pomyślmy o przyjemnościach jakie czekają na nas po skończonym zadaniu. Jeśli odłożymy je na ostatnią chwilę, nie będzie już czasu na nagrodę.   

  1. Zrób listę „Not to do”

Pewnie wiele razy zrobiłeś listę rzeczy do zrobienia i nie udało Ci się z niej wywiązać. Być może dlatego, że była ona zbyt długa, ale prawdopodobnie jednak coś przeszkodziło w jej wykonaniu. Żeby skutecznie wykonać zadania z listy „to do” musisz wiedzieć z czego powinieneś zrezygnować, a żeby złe nawyki nie powracały zapisać to również jako listę „not to do”. Facebook, mail, Internet czy telefon do znajomego mogą poczekać, a nawet stać się o wiele przyjemniejsze, gdy myśli o zadaniach czekających na wykonanie nie będą Ci przeszkadzać.  

  1. Ustal priorytety i kolejność zadań

Natłok zadań często powoduje, że nie wiemy od czego zacząć albo nie mamy ochoty zaczynać w ogóle. Dobrym sposobem na ustalenie kolejności zadań jest przyporządkowanie każdemu z nich stopnia ważności i pilności wykonania. Na początku skup się na zadaniach bardzo ważnych i niecierpiących zwłoki. W drugiej kolejności postaw na zadania ważnych dla Ciebie, które jednak są możliwe do rozłożenia w czasie, jak na przykład zrobienie projektu na przyszły miesiąc. Zadania pilne, ale takie, które nie przynoszą Ci żadnej korzyści, jak na przykład zrobienie zakupów czy odebranie przesyłki na poczcie, zlecaj innym – one aż się o to proszą. Ostatnim priorytetem powinny być czynności takie jak oglądanie bezwartościowych programów, spotykanie się z ludźmi, którzy źle na Ciebie działają, czy znane wielu osobom przewijanie facebooka. Te zadania nie są ani ważne, ani pilne – po prostu z nich zrezygnuj.